W ostatnich kilkunastu latach nieodzowne było: 90-60-90. Kto chciał zostać modelem, musiał spełnić tę mantrę. Również wzrost i wskaźnik BMI były czynnikami wykluczającymi. Te surowe wytyczne stanowiły zawsze obiekt wszechstronnej krytyki i niestety były źródłem wielu zaburzeń żywieniowych i zaburzeń percepcji ciała. Na szczęście branża modelingowa zmienia się małymi kroczkami. W tym artykule dowiesz się, dlaczego charakter powinien mieć zawsze większą wartość, niż jakakolwiek taśma miernicza na świecie i w jakim zakresie ulega to właśnie zmianie.
Każde społeczeństwo na świecie ma określony popularny ideał piękności, który zmienia się co kilkanaście lat. Problemem jest, że tylko niewielka część ludzi spełnia wymogi takiego ideału, a równocześnie większość ludzi próbuje taki ideał osiągnąć. Przede wszystkim w mediach społecznościowych osoby spełniające wymogi ideału są niemal celebrowane, podczas gdy wszyscy wykraczający poza wymogi ideału stają się ofiarami dyskryminacji, wyzwisk i upokorzeń.
Czym jest Body-Positivity?
Tak zwany ruch „Body-Positivity“ stanowi niezwykłe przedsięwzięcie skierowane przeciwko ustalonym ideałom piękności. Podejmowane są przy tym próby przekonania ludzi o ich pięknie i pomagania im w akceptacji własnego ciała. Aby osiągnąć ten cel, należy zrozumieć, że ideał społeczny często wypacza percepcję własnego ciała. Ważne jest, aby zaakceptować, że piękno nie jest ideą naturalną, lecz tworem społeczeństwa. Oznacza to, że to ludzie ten ideał ukształtowali i to oni mogą go popchnąć w pozytywnym kierunku. Ruch jest bardzo popularny przede wszystkim na Instagramie i jest popierany przez influencerów takich jak @haileymadiganfitness czy @alexlight_ldn.
Również w branży modelingowej ruch ten przybiera na sile i zwłaszcza modele obarczeni jakąś wyjątkową cechą stają się coraz popularniejsi. Oznacza to pożegnanie z zasadą 90-60-90i w końcu marsz w kierunku różnorodności i integracji!
Marki, które to zrozumiały
Savage X Fenty
Nie ma bardziej popularnej kolekcji, która zrozumiałaby różnorodność tak bardzo jak Savage X Fenty. W marce piosenkarki Rihanny nie istnieją granice dla modeli, a widać to przede wszystkim w jej nowoczesnym i zmieniającym społeczeństwo sposobie myślenia. Mimo, że często przedstawiana jest jako prowokatorka, Rihanna zrozumiała problem ideałów piękna. Zarówno na stronie Fenty, jak i w jej programie prezentowane są całkowicie różnorodne typy modeli. Początkowo u Rihanny odnajdywały się wszystkie przeróżne etniczności. Do prezentacji Fenty „Trouble“- okulary przeciwsłoneczne Rihanna zaangażowała z miejsca modela w hidżabie. Również dragquenns jak Jaida Essence Hall lub Shea Couleé miały spektakularne występy w pokazach bielizny Rihanny. Po wybiegu spacerowali zróżnicowani modele, jak Noah Carlos i każdy typ ciała - od ekstremalnie szczupłego do plus size i petite - był obecny. Jak nietrudno się zorientować, Fenty zrywa ze wszystkimi ideałami, przyczyniając się tym samym do normalizacji wszystkich typów ciała i rodzajów piękności. Po prostu bajecznie!
H&M’s Kampania “Close the Loop”
Firma H&M zareagowała na rosnący popyt długofalowych kolekcji w postaci swojej kampanii „Close the Loop“ z przetworzonych materiałów. Dała ten sposób nie tylko znak do walki z ociepleniem klimatu i działania na rzecz ochrony środowiska, ale również prezentacja została przeprowadzona przy wykorzystaniu modeli alternatywnych. Mimo, że kampania straciła już nieco na aktualności, to jej awangardowy charakter można nadal podziwiać. Hasło przewodnie kampanii wykreowała wówczas 23-letniaMariah Idrissi, która wystąpiła przed kamerą w hidżabie.
Ten rewolucyjny kierunek został natychmiast wychwycony przez media i szybko stało się jasne, że mody nie może powstrzymać ani kolor skóry, ani wyznanie. Moda musi być zawsze wyrazem samego siebie i powinna być wykorzystywana w celu przełamywania wszelkich tematów tabu. Przekazem była przede wszystkim liberalizacja mody w dzisiejszych czasach. I równocześnie koncern zaprezentował w swoim spocie reklamowym przeróżne rodzaje modeli alternatywnych, na przykład boksera po amputacji. To nagranie łamie wiele konwencji, które dzisiaj ciągle postrzegane są jako standardowe i właśnie dzięki temu jest tak bardzo interesujące.
Dlaczego modele alternatywni mogą zmienić świat
Jak mówi stare przysłowie: zasady są po to, aby je łamać. I właśnie to jest najbardziej interesujące w modelach alternatywnych. Branża modelingu była tak długo kształtowana przez sztywne zasady, a wszyscy znani modele wyglądali poniekąd podobnie. Czy to w katalogach, na bilbordach czy w ogłoszeniach reklamowych, wszędzie widać było taki sam typ. A konsekwencje są negatywne nie tylko dla ludzi, którzy nie mogą się z tym identyfikować, ale również dla innego rodzaju modeli, którzy nie mogą się przebić na rynku. A jednak modele alternatywni reprezentują przeróżne warstwy, rodzaje i style w społeczeństwie, a odmienność cieszy się teraz dużo większą popularnością, niż jeszcze przed kilkoma laty. I z tej zmiany możemy być dumni.
Tatuaże
Czym są tatuaże, jeśli nie wyrazem nas samych? I dokładnie o to chodzi w przypadku wytatuowanych modeli. Większość zapytań w tym zakresie pochodzi często z branży mody, filmu lub branży fotograficznej i są one silnie uzależnione od charakteru danej osoby. Bardziej niż kiedykolwiek rynek koncentruje się tutaj na „tym czymś” i dlatego na tym obszarze często jest mowa o modelach z charakterem. Jako specjalna forma modela alternatywnego własna skóra stanowi odzwierciedlenie przeróżnych rozdziałów biografii, a każdy oddzielny tatuaż ma swoją historię. Duża waga jest tu przykładana do indywidualnego stylu i umiejętności wyrazu.
Modele z piercingami
Kto chce zostać modelem z piercingiem, często jest rezerwowany dla zleceń, w których różne kolczyki są zakładane na planie w różne miejsca na ciele. Umiejętności motoryczne i sztuka autoprezentacji są również ważnymi cechami. Istotna jest przy tym gotowość do wytrwania w określonych pozycjach przez pewien czas, aby nie zniekształcić produktu końcowego. Przede wszystkim jest to ważne w przypadku zbliżeń. Należy mieć również na uwadze, że modele z piercingami wyglądają w sposób bardzo specyficzny. Należy więc wcześniej zasięgnąć informacji o możliwych zleceniach i prowadzić stałe działania promocyjne dotyczące własnej osoby. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że modele z piercingami są równocześnie często rezerwowani jako modele z tatuażami.
Plus Size
Wraz z modelami plus size został poczyniony kolejny ważny krok skierowany przeciwko krytyce modelingu. Dzięki plus size powstała - obok surowych wytycznych i zagrożenia dla zdrowia - kategoria alternatywna, która właściwie nie powinna taką być. Po wieloletnich nierealistycznych wymogach i mantrze „90-60-90“ nareszcie dużo większa waga kładziona jest na osobowość, charyzmę i umiejętność zmieniania się. Pierwszym znanym modelem plus size jest Amerykanka Ashley Graham, która szturmem zdobyła wybieg w 2016 roku, nosząc rozmiar 44. Wykorzystała ona przy tym swój sukces, aby rozpowszechnić ruch Body Positivity. Również Tess Holliday i Felicity Hayward mają swój udział w pokazywaniu ludziom, że każde ciało jest piękne. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.
Modele transpłciowi
Temat transpłciowości był w ostatnich latach bardzo obecny w mediach i dzięki wspaniałym historiom coming-out jest po prostu ciekawy. Wprawdzie poszczególne osoby cieszą się różną popularnością, to jednak ogólnie w branży modelingu są coraz bardziej uwielbiane. Nie należy o tym zapominać, ponieważ ta kategoria dzięki swojej wszechstronności wkrótce zawładnie rynkiem modelingowym.
Utrudnienia fizyczne
Dla wielu osób z ograniczeniami fizycznymi kariera modela wydaje się być trudna, jeśli nawet nie niemożliwa. Nie tylko surowe wymogi były utrudnieniem w realizacji tych marzeń, lecz również fakt, że ludzie z upośledzeniem fizycznym często postrzegani są jako mniejszość. Tym bardziej cieszy fakt, że istnieje wiele przykładów udowadniających, że jest inaczej. Te poszczególne historie powinny inspirować i udowadniać, że można osiągnąć wszystko, jeśli ma się wystarczająco dużo chęci i nie boi się ciężkiej pracy.
Jillian Mercado
Jillian jest jedną z najbardziej popularnych modelek z upośledzeniem fizycznym. Cierpi ona na zanik mięśni i porusza się na wózku inwalidzkim. Już podczas studiów na kierunku fashion marketing poszukiwała zleceń dla modeli na wózkach inwalidzkich, jednak w tamtym czasie nie udało jej się takich znaleźć. Jako modelka pracująca dla Diesel czy Beyoncé prezentuje naprawdę awangardowy charakter i symbolizuje możliwość spełnienia każdego marzenia.
Aimee Mullins
Aimee jest jedną z pierwszych osób w modelingu, które przeszły zabieg amputacji. Najpierw była ona znana jako robiąca karierę amerykańska lekkoatletka, jednak pod koniec lat 90 zaprezentowała elementy kolekcji Givenchy. Mimo, że jej wystąpienie zostało uznane za niezwykle kontrowersyjne i prowokujące, Aimee udało się wypracować pozycję jako międzynarodowa modelka. Była już twarzą Vogue i L’Oréal Paris. Mając dwie protezy nóg dokonała przełomu, sprzeciwiając się wszystkim przeszkodom.
Winnie Harlow/ Chantelle Brown-Young
Winnie Harlow, której prawdziwe nazwisko brzmi Chantelle Brown-Young, już od dzieciństwa cierpi na bielactwo nabyte, tak zwany syndrom białych plamek. Popularna stała się dzięki udziałowi w America’s Next Topmodel i gościnnemu występowi w teledysku Eminem’a „Guts Over Fear“. Od tego momentu jej kariera jako modelki ruszyła ostro w górę. Winnie wykorzystuje swój czas, aby przeprowadzać szkolenia dla młodych dziewczyn, które mają niskie poczucie własnej wartości. Na swoim profilu na Instagramie opisuje samą siebie jako „living with integrity“, co czyni tę młodą kobietę jeszcze bardziej sympatyczną.
Tamara Röske
Tamara Röske jest bardzo wyjątkową modelką alternatywną. Jako młoda dziewczyna z zespołem Downa zawsze marzyła o tym, aby zostać modelką. Wprawdzie ciągle jeszcze czeka, aż na wybiegu dokona się przełom, jednak pracuje bardzo ciężko i mocno wierzy, że uda się dokonać tego samego, co angielskiej Kate Grant, która zyskała popularność jako pierwsza z zespołem Downa. Stała już wielokrotnie przed kamerą i zagrała nawet małe role w filmach takich jak „Fack Ju Göhte“ czy „Die Toten vom Bodensee“.
Podsumowanie
Nie trzeba tu już podkreślać po raz kolejny niezwykłości kampanii i ludzi, których opisujemy w tym artykule. Zawsze jest godne podziwu, gdy ludzie swoimi marzeniami mogą zmieniać świat i dokładnie to może zdarzyć się w dziedzinie modelingu, która wydaje się być bardzo tradycyjna. Pozostaje tylko powiedzieć: chapeau bas przed wszystkimi, którzy mają wystarczającą odwagę, aby dać innym przykład swoją odmiennością. Sprawiają oni, że świat jest odrobinę lepszy!