Na stronie internetowej domu mody online wpatruje się w Ciebie mężczyzna. Ustawiony w naturalnej pozycji uśmiecha się, jednak sprawia wrażenie nonszalanckiego. Jak trafił na tę stronę i co może Ci opowiedzieć? Może jest studentem, ojcem, a może kształci się na malarza? Kto dzisiaj jeszcze wierzy, że wyłącznie wygląd decyduje o tym, kto może zostać modelem , ten ma błędne informacje. Aby osiągnąć sukces w tej branży, należy przestrzegać różnych zasad, spełniać różne wymogi. Z naszego postu dowiesz się wszystkiego na ten temat i zbierzesz pierwsze przemyślenia, jeśli akurat zastanawiasz się nad karierą modela.
1. Jakie są wymogi?
W przypadku modeli męskich duża waga przykładana jest do zdolności przyjmowania zmiennych stylizacji, ponieważ w mniejszym zakresie pracuje się tu z makijażem. Dlatego często to rysy twarzy mężczyzny są decydujące. Znaczenie mają tu wysokie kości policzkowe i wyraziste rysy twarzy. Sylwetka musi być zawsze wysportowana i jednocześnie szczupła, a wzrost minimalny to około 1,80 m. W im więcej różnych charakterów może wcielić się model męski, tym większe są jego szanse na zlecenia. Kolejnym ważnym punktem jest osobowość. Podczas rekrutacji ważna jest prezentacja własnego indywidualizmu i świadomość swoich mocnych stron. Dla wielu pracodawców bardzo ważne jest obecnie przedstawienie wyjątkowej narracji, która będzie sprawiała wrażenie naturalnej i oczaruje konsumentów. Do cech charakteru zapewniających sukces w karierze modela należy przede wszystkim inicjatywa własna i strategiczne myślenie. Również autoprezentacja, odwaga i kondycja fizyczna to czynniki, których nie może Ci zabraknąć. Mimo, że temat wagi i wymiarów jest w modelingu tematem spornym, dla modeli męskich obowiązuje kilka wytycznych. Wiele agencji zaleca wymiary oscylujące wokół 100-80-100. Przy czym waga w mniejszym stopniu decyduje o tym, czy nadajesz się na modela męskiego. Lepiej jest, gdy ciało ma odpowiednie proporcje, a udział tkanki tłuszczowej w organizmie wynosi około 15%. W przypadku Twojego portfolio ważne jest podanie właściwych wymiarów ciała, ponieważ mają one strategiczne znaczenie na przykład w przypadku zleceń jako model wzorcowy dla markowych odzieży. Przy tego rodzaju zleceniach ważny jest również obwód karku, długość ramion, obwód klatki piersiowej i obwód pod biustem, obwód pasa i bioder oraz długość wewnętrzna nogi oraz talia.
2. Różnice między modelami damskimi i męskimi
Branża różni się znacząco w zależności do płci. Podczas gdy na modelki nakładane są bardziej surowe wymogi i wśród kandydatek istnieje znacznie większa konkurencja, tak w przypadku modeli męskich panuje większy luz. U modelek większa waga przykładana jest do utrzymania odpowiednich wymiarów ciała, co powoduje, że sposób żywienia i aktywność sportowa staje się dużym wyzwaniem. Przede wszystkim jest to uzależnione od tego, że kobietom trudniej jest w sposób długofalowy utrzymać określony udział tkanki tłuszczowej w organizmie, ponieważ ich ciało przechodzi różne cykle i jest ukierunkowane na rozmnażanie się. Za to kobiety mają łatwiej w przypadku zdolności ciała do tworzenia różnych stylizacji, ponieważ siła makijażu często umożliwia wyczarowanie różnych narracji za pomocą kolorów. To tylko kilka powodów, dla których mężczyźni często zarabiają o połowę mniej niż kobiety. Im wyższy szczebel kariery, tym większa przepaść między wynagrodzeniem obu płci. Forbes opublikował w 2013 roku statystykę, w której wyceniono roczny dochód Gisele Bündchen na 49 milionów dolarów, podczas gdy dochody męskiego top modela, jak Sean O’Pry wynosiły ok. 1 miliona. Za to granica wieku dla mężczyzn jest ustawiona w tej branży dużo wyżej, niż przypadku kobiet. Powodem tego jest fakt, że dojrzali mężczyźni z pasemkami siwych włosów są często uznawani za seksownych i pełnych życia.
3. Kategorie męskich modeli
Pośród męskich modeli istnieją różne kategorie, które niekoniecznie wzajemnie się wykluczają. Wśród modeli męskich wytworzyła się w ostatnich latach kategoria fitness, do której należą takie nazwiska, jak Sergi Constance lub Jaco De Bryun. Również modele w starszym wieku mają swoją własną niszę. Tu znani są przede wszystkim Markus Schenkenberg lub Alex Lundqvist. Wiele nazwisk należy do jednej lub kilku z tych kategorii, jednak kto dokładnie należy aktualnie do najlepszych męskich top modeli na świecie?
3.1 Top modele
Jon Kortajarena
Jako jeden z najsłynniejszych męskich modeli na świecie Jon Kortajarena w wieku 35 lat pracował już dla takich marek odzieżowych jak Armani i Tom Ford. W roku 2009 udało mu się uzyskać rolę w filmie Toma Forda A Single Man, jednak dopiero od 2015 roku stale pojawia się na ekranie jako aktor. W najnowszym wywiadzie z lutego 2020 roku powiedział, że sukces w modelingu często jest uzależniony od tego, jak szybko się działa. Jak do tej pory nieźle mu się to udawało. Jego szacowany łączny majątek wynosi mianowicie 145 milionów dolarów i w tym roku znalazł się na miejscu pierwszym na liście „People with Money“ jako najlepiej opłacany męski model.
Sean O’Pry
Sean O`Pry został w 2013 roku wybrany przez Vogue na najlepiej opłacanego modela. W przeciwieństwie do Kortajarena, O`Pry pracował już dla licznych marek jak Calvin Klein, Armani, Versace, D&G, Lacoste i wiele innych. Ma on indiańskie korzenie i stylowo prezentuje się w różnorodnych narracjach. Poza tym zagrał główną rolę męską w teledysku Taylor Swifts do Blank Space.
Mark Vanderloo
Mark Vanderloo jest często traktowany jako weteran męskiego modelingu. Wieku 52 lat stanowi on wprawdzie raczej starszy model, jednak promieniuje taką samą witalnością i dojrzałością, o których mówiliśmy wcześniej. Oprócz Calvina Kleina pracował on w latach 90 również dla Marie Claire i Hugo Bossa.
3.2 Modele alternatywni
Wraz z ciągłymi zmianami w świecie mody promowani i poszukiwani są coraz bardziej niezwykli modele. Przede wszystkim widoczne jest to kampaniach mody, jak np. Rihannas Savage X Fenty. Kategoria ta daje powiew świeżości, ponieważ to właśnie na modelach męskich skoncentrowana jest uwaga, gdy mogą oni zaprezentować nietypową narrację.
Shaun Ross
Szczególnym przypadkiem jest tu Shaun Ross, pierwszy męski model albinos na świecie. Początek jego kariery to była kamienista droga, ponieważ niemal nie otrzymywał zleceń. Dopiero w roku 2008 nastąpił zwrot i Ross wystąpił już kilku teledyskach z piosenkarkami jak Beyoncé, Katy Perry czy Lana del Rey. Był też już gościem w wielu programach telewizyjnych dla top modeli, jak na przykład występ gościnny u Heidi Klum w roku 2017.
Mario Galla
Mario Galla przyszedł na świat z jedną nogą krótszą i z tego powodu nosi protezę. Na swojej drodze kariery słynnego modela męskiego pracował już dla Bossa i United Colours of Benetton. Również na Berliner Fashion Week był częścią Michael Michalskys Show, co w tamtym czasie było postrzegane jako skandal z powodu wystąpienia w krótkich spodenkach. Interesujące jest również, że Galla w sposób aktywny wspiera innych. Na przykład w roku 2011 reklamował kampanię antyfutrzarską Peta.
4. Ważne wskazówki i triki
W naszym komercyjnym społeczeństwie rynek wschodzących modeli szybko nasyca się i może mieć to działanie demotywujące. Z tego powodu niezwykle ważne jest spytanie samego siebie, co dokładnie sprawia, że jestem szczególny i uwzględnienie tego w strategii marketingowej. W modelingu autentyczność jest zawsze priorytetowa.
Dla modeli męskich ważne są przede wszystkim trendy. Oznacza to, że zawsze powinieneś być na bieżąco odnośnie fryzury i brody. Czy broda jest w ogóle modna i jak powinna wyglądać? Jakie fryzury widać wszędzie naokoło, a jakie uznawane są raczej za przestarzałe? Jak ma się sprawa z włosami na ciele? Jaka narracja najczęściej się sprzedaje? Wszystkie te pytania podlegają ciągłym zmianom na scenie modelingu.
W zakresie higieny ciała promieniująca cera powinna współgrać ze zdrowymi paznokciami. Można tu więc nieco rozszerzyć codzienne zabiegi pielęgnacyjne i rozważyć również, czy okazjonalny manicure też nie byłby dobrą opcją. Również o brodę należy dbać, aby wyglądała na możliwie pełną, jeśli trend akurat na to pozwala.
Odnośnie portfolio, które stanowi wizytówkę modela, można wskazać zaledwie kilka ważnych różnic w stosunku do portfolio kobiet. Dodatkowo do standardowych danych jak klatka piersiowa, talia, biodra, obwód karku i klatki piersiowej podawana jest również długość wewnętrzna nogi. W obliczu coraz większej digitalizacji wiele osób wychodzi z założenia, że potrzebne jest jedynie portfolio online. A jednak, jeśli chciałbyś zrobić karierę, powinieneś mieć przygotowane obie wersje, ponieważ wydrukowane portfolio można spontanicznie przekazać potencjalnemu klientowi. Postaw tutaj jednak przede wszystkim na profesjonalne portfolio, bez zdjęć typu selfi. Dodatkowe informacje odnośnie portfolio i jego budowy znajdziesz TUTAJ.
5. Podsumowanie
Świat modeli męskich różni się od świata modelek przede wszystkim w kwestiach takich, jak umiejętność tworzenia zmiennych stylizacji i wiek. Modelki zarabiają średnio więcej, niż modele męscy i są często bardziej popularne. Na rynku modeli męskich przykłada się przy tym dużą wagę do wyrazistych rysów twarzy i szczupłej, a jednak wysportowanej sylwetki. Jeśli na tym etapie uznałeś, że taka ścieżka zawodowa zasługuje na szansę, przejrzyj dalsze zakładki na naszej stronie internetowej. Znajdziesz tam wiele artykułów i inspiracji, które udzielą Ci wsparcia w osiągnięciu celu, jakim jest zostanie modelem.